Malatya Doğal Dut Kurusu - Malatya Yöresel Ürünler
Malatya Yöresel Ürünler
Çağrı Merkezi
 • Text
Malatya Doğal Dut Kurusu
(0 Değerlendirme)
Malatya’da mevsiminde temiz bir şekilde toplanan taze dutların güneşte kurutulmasıyla elde edilen bir  kuru yemiş türüdür. Tamamen doğal ve birçok hastalığa karşı tam bir şifa deposu olan kuru dutları sitemizden güvenle sipariş verip satın alabilirsiniz.
Stok Kodu : HVJSYCT
Stok Durumu : Stokta Yok
Bu ürün geçici olarak temin edilememektedir

DUT KURUSU

Dut, ülkemizin çok yüksek rakımlı bölgeleri hariç her yerinde yetişen bir meyvedir yaş ve kuru olarak tüketilmektedir. Dut kurusu; Malatya, Adıyaman, Elâzığ, Tunceli, Erzincan ve Erzurum illerinde yaygın olarak üretilmektedir. Türkiye’nin dut kurusu ihtiyacının büyük bir kısmını bu iller karşılamaktadır. Ayrıca son yıllarda dut ihracatında artışlar yaşanmaktadır.

 DUT KURUSU NASIL YENİR

Dut kurusu, çerez olarak tüketilmesi ile birlikte alternatif tıbbın da tercih ettiği kuru meyveler arasındadır. Özellikle dut kurusu çayı vücuttaki enfeksiyonu düşürmesi nedeniyle tıbbi aromatik bitki uzmanlarınca tavsiye edilmektedir. Ayrıca dut kurusu egzama için tavsiye edilmektedir. Diğer taraftan kek ve kurabiye yapımında da kullanılan bir kuru meyve çeşididir. Şeker oranı yüksek olan bu meyve aynı zamanda güçlü antioksidanlar arasında yer almaktadır.

DUT NASIL YETİŞİR YETİŞTİRİLİR

Ülke genelinde 100’ün üzerinde dut çeşidi bulunmaktadır genellikle yaygın olanlar beyaz dut çeşitleridir. Ancak son yıllarda siyah dut çeşitleri yaygınlaşmaya başlamıştır. Siyah dut kansızlığa ve Ağız içi yaralarına faydalı olduğu bilinmektedir. Dut Ağacı güçlü bir yapıya sahip uzun ömürlüdür. Bazı illerde 200 yılı aşkın ağaçlar görülebiliyor. İlk yıllarda bol sulama isteyen ancak geliştiğinde su ihtiyacı daha az olabilmektedir. Yağışlı bölgelerde sulama gerekmez. Dut ağacının en önemli özelliğinin zirai ve kültürel mücadelesi en az olan bahçe bitkileri arasında olmasıdır. Bu yüzden organik dut yetiştirmek çok kolaydır. Ülkemizde dut için ilaçlama yapılmamaktadır. Bu yüzden gerek yaş dut gerek kuru dutu güvenle tüketebilirsiniz. Aşılı olarak dikilen bir dut fidanında üçüncü yılından itibaren meyve vermeye başlar. Üretim maliyeti düşük ekonomik değeri yüksek olan dut yetiştiriciliği son yıllarda çiftçilerin tercihi haline gelmiştir. Özellikle ulukale dutu marka tescili ile öne çıkanlar arasındadır. Son yıllarda öne çıkan bir diğer dur çeşidi horum dutu veya diğer adıyla urum dutu olarak bilinen dut çeşididir. Horum dutu pekmezi; kokusu tadı ve rayihası ile mükemmel bir dut pekmezidir. Mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

 DUT KURUSU ÇEŞİTLERİ

Malatya çekirdekli dut kurusu;

Malatya Bölgesi’nde yetişen bu ürünümüz şeker oranı en yüksek tut çeşididir. Bu yüzden rengi hafif kahverengidir. Çekirdeksiz dutlara göre daha ekonomik olması nedeniyle tercih edilmektedir. İlk üç hasat genellikle pekmez üretiminde kullanılır temmuz ayının başı itibariyle dökülen dutlar kurumaya bırakılır. 20 Temmuz’dan sonra yeni mahsul dut kurusu satın alabilirsiniz.

Elâzığ çekirdeksiz dut kurusu;

Elazığ yöresinde yoğun yetişen bu dut kurusu aynı zamanda çerecilerin de vazgeçilmezidir. Şekil olarak kısa ve tombul olan bu dut kurusu Ulukale dut kurusundan fiyat olarak daha uygundur.

Ulukale dut kurusu

Ulukale dut kurusu kuru dut da marka olarak bilinmektedir.  Ulukale dutu şekil olarak ince uzun yapılı ve renk olarak açık sarıdır marka tescili yapan bu cinsi Tunceli Çemişgezek ilçesinde yaygın olaraetişir ve adını ulukale köyünden almıştır.

 Karadut kurusu

Son yıllarda talebi artan ve güçlü antioksidanlar arasında yer alan kara dut kurusu ve pekmezi yaygınlaşmaktadır. Şifası ile öne çıkan bu dut çeşidi az bulunan Fakat çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Karadut kurusu ekşi ve tatlı olarak ikiye ayrılır çerez olarak da tüketilmektedir. Fakat daha çok Karadut özü, karadut şurubu ve Karadut pekmezi imalatında kullanılmaktadır. Özellikle lösemi hastaları gibi birçok kanser hastası destekleyici besin olarak kullanmaktadır. Covid-19 Corona virüs salgını ile birlikte doğal ürünlere talep artmıştır. Kara dut kurusu ve pekmez satışlarında artış gözlenmiştir. MALATYAYORESEL.COM ailesi olarak dut ve pekmez çeşitlerimizi siz değerli müşterilerimize tavsiye ediyoruz.

                                                                  Faydaları

 • Antioksidan özelliği ile bakteri ve virüsleri yok ederek enfeksiyon varlığını ortadan kaldırır.
 • Boğaz ağrısı, öksürük ve balgam gibi problemlere karşı etkin rol oynar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Sindirim problemlerini ortadan kaldırarak kabızlığı giderir.
 • Saç dökülmelerini önleyip dökülmeleri engeller.
 • Diş ve damakları güçlendirir.
 • Göz bulanıklığını ortadan kaldırır.
 • Cildin güzelleşmesine kaynaklık eder.
 • Kan akışını hızlandırır.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Vücuttaki iltihapların atılmasına yardımcı olur.
 • Toksinlerin atılmasını sağlayıp kilo vermeye katkı sağlar.
 • Yaraların hızla iyileşmesi hususunda etkilidir.
 • Yaşlanmayı geciktirip cilt dokusu hücrelerinin yenilenmesine kaynaklık eder.
 • Kanser hücrelerini azaltır.

Alıntı : http://www.karadut.gen.tr/karadut-kurusu.html

Dut kurusu kalorisi 100 gram dut kurusundan 336 kalori bulunmaktadır diyetlerde bir kaşık dut kurusu takriben 15 gram 54 kalori olduğunu söyleyebiliriz. Afiyet olsun.

Dutun Faydaları Nelerdir? Dut Tüketmeniz İçin 10 Geçerli Neden

 • Kansızlığa iyi gelir.
 • Hazmı kolaylaştırır.
 • Vücuda kuvvet verir.
 • Karaciğeri kuvvetlendirir.
 • Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcıdır.
 • Dut kişinin kilo almasını sağlar ve iştah açar.
 • Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardım eder.
 • Barındırdığı vitamin ve minerallerin yanında mikrop öldürücü özelliğine sahiptir.
Yorum Yapın
Yorum yapabilmek için üye girişi yapılması zorunludur
ÜYE GİRİŞİ / YENİ ÜYELİK
0 değerlendirme ve yorum
Bu ürün için değerlendirme yapılmamış!
Hızlı Kargo
Siparişinizin Ardından Anında Kargo
Canlı Destek
%100 Müşteri Memnuniyeti
Güvenli Ödeme
256 Bit SSL Şifreleme
Ücretsiz İade
Anında Ücretsiz İade