Çiçek Balı - Süzme (Organik) 850 Gr. (Malatya-Hekimhan Yaylalarından) - Malatya Yöresel Ürünler
Malatya Yöresel Ürünler
Çağrı Merkezi
  • Text
Çiçek Balı - Süzme (Organik) 850 Gr. (Malatya-Hekimhan Yaylalarından)
(0 Değerlendirme)
Malatya - Hekimhan Yaylalarında' ki arılarımızın yaptığı orjinal doğal baldır.
Stok Kodu : 1NV8IHK
Stok Durumu : Stokta Yok
Bu ürün geçici olarak temin edilememektedir

Özellikler ve ayrıntılar

Süzme bal binlerce yıldır kahvaltıların baş tacı olan doğal ve faydalı bir gıdadır. Bu balın üretimi diğer ballara göre daha fazla olduğu için süzme bal Türkiye’de en çok tüketilen ballardan biridir. Yaylaların temiz doğasında yetişen eşsiz çiçeklerden elde edilen süzme bal her gün tüketildiğinde vücuda birçok yarar sağlar.

Süzme Bal Nasıl Elde Edilir?

Arılar kovanlarından ayrılarak çiçek çiçek dolaşırlar. Bu eşsiz çiçeklerden topladıkları özleri bünyelerindeki enzimlerle karıştırarak bal elde ederler. Peteklerin gözlerinde biriken ballar sır yüzeyi kaldırılarak tortu kalmayacak şekilde süzülür.

Süzme Çiçek Balının Tadı Nasıldır?

Süzme balın tadı ve besin değeri arıların gezdiği bölgenin bitki örtüsüne ve rakımına göre değişiklik gösterir. Yüksek rakımlardaki endemik çiçeklerin nem oranı ve lezzeti fazladır. Bu yüzden 1500 metre yükseklikteki yaylalardan toplanan balların tadı da daha yoğun ve keskindir. Arıların yetiştirildiği rakım düştükçe elde edilen balın yoğunluğu azalır, aroması hafifleşir.

Süzme Balın Faydaları Nelerdir?

Yüksek vitamin ve mineral değerlerine sahip olan süzme balın vücuda birçok yararı vardır. İşte süzme balın birkaç faydası;

Antioksidan Kaynağıdır

Süzme çiçek balı antioksidan ve antibiyotik özellikleriyle vücudu zararlı maddelerden korur ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kansere neden olabilecek rahatsızlıkların önlenmesinde faydalı olabilir. Kış aylarında ılık su ile şerbet yapılarak tüketildiğinde sindirim sisteminde toksin birikmesini önler. Vücudun direncini artırarak soğuk algınlığına ve üst solunum yolu rahatsızlıklarına karşı korur. Boğaz ağrısını azaltır.

Cilde İyi Gelir

Çiçek balı cilt hücrelerini yenileyerek yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Yüz maskelerinin yapımında kullanıldığında cildi sivilcelerden ve siyah noktalardan arındırarak cilde ışıltısını geri kazandırır.

İltihaplanmaları Önler

Süzme çiçek balı yaşlandıkça artan ve hareket kabiliyetini kısıtlayan eklem iltihaplanmalarını önleyebilir. İçeriğindeki B12 vitamini sayesinde eklem ve kas ağrılarını azaltır. Eklemlerdeki kireçlenmeleri önlemek için günlük olarak tüketilebilir.

Çocukların Gelişimini Destekler

Zengin bir kalsiyum, magnezyum ve demir kaynağı olan süzme çiçek bal büyüme çağındaki çocukların kemik ve diş gelişimini destekler. İki yaşından büyük çocukların bu balı tüketmeleri gelişimleri için oldukça faydalıdır.

Enerji Verir

Enerji veren süzme bal sabah kahvaltılarında tüketildiğinde güne zinde başlamak için idealdir. Yorgunluğu, halsizliği ve stresi azaltır ve odaklamayı artırabilir. Öğrencilerin sabah okula gitmeden önce tüketmeleri tavsiye edilir.

Kalbi Korur

Süzme çiçek balını ılık suyla karıştırarak içmek kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Kan akışını hızlandırarak damarların tıkanmasını önleyebilir böylece, kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltabilir.

Süzme Bal Nasıl Tüketilir?

Süzme bal kahvaltılarda kaymak ve tereyağı ile afiyetle tüketilebilir. Ilık su ile şerbet yapılarak içilebilir. Tatlı yaparken rafine şeker yerine kullanılabilir. Böylece, kandaki şeker oranını artırmadan ve kilo aldırmadan vücudun şeker ihtiyacını karşılayabilir. Yetişkinler bu balı günlük 50-80 gram; iki yaşından büyük çocuklar da vücut ağırlıklarıyla orantılı olarak tüketebilirler. Örneğin, 20 kilo olan bir çocuk günlük 20 gram süzme bal yiyebilir. Fakat iki yaşından küçük çocukların bal tüketmemeleri gerekir.

Süzme Bal Nasıl Saklanır?

Süzme bal kristalleşmemesi ya da fermantasyona uğramaması için ağzı sıkıca kapatılarak 18-24 derecede yani oda sıcaklığında muhafaza edilebilir. Kristalleşen ballar 35 derecelik sıcak su yardımıyla besin değeri korunarak eski haline döndürülebilir.

Süzme Bal Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gerçek bal, arıların çiçek özlerini işlemeleri sonucunda elde edilir. Bazı sahte bal üreticileri üretim aşamasında arıları şurupla beslerler ya da ürettikleri ballara şeker şurubu eklerler. Bazı üreticiler de ballarını direkt olarak aroma vericiler, şeker şurupları ve katkı maddelerinden üretirler. Bu yapay ballar daha ucuz fiyata satılır fakat sağlık için zararlıdır. Bu yüzden bal alırken güvenilir satıcılar tercih edilmelidir.

Malatya Yöresel olarak yetiştirdiğimiz arılar ballarımızı tertemiz doğamızdaki endemik bitkilerden elde ederler. Üretim aşamasında katkı maddesi, aroma verici ve şeker şurubu kullanılmayan ballarımızı afiyetle ve güvenle tüketebilirsiniz.

Yorum Yapın
Yorum yapabilmek için üye girişi yapılması zorunludur
ÜYE GİRİŞİ / YENİ ÜYELİK
0 değerlendirme ve yorum
Bu ürün için değerlendirme yapılmamış!
Hızlı Kargo
Siparişinizin Ardından Anında Kargo
Canlı Destek
%100 Müşteri Memnuniyeti
Güvenli Ödeme
256 Bit SSL Şifreleme
Ücretsiz İade
Anında Ücretsiz İade